wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
 
  Przygotował Radosław Czyż,
Gazeta Telewizyjna
 
 

Zaczynamy od premier. Jednym z hitów wiosennej ramówki TVN/Discovery jest "Tajemnica zawodowa". Serial w telewizji TVN i serwisie Player.pl oglądać można od środy. To telewizyjny powrót Cezarego Pazury, ale pierwsze skrzypce gra tu jego ekranowa partnerka, Magdalena Różczka. Scenarzyści zdaje się spróbowali połączyć w jednym koktajlu najpopularniejsze składniki: serial kryminalny, serial medyczny i sądowy dramat. Wszystko to udekorowane intrygą obyczajową, w której nic nie jest takie, jakim początkowo się zdaje. 

Główną bohaterką jest Julia (Różczka), z wykształcenia prawniczka, która właściwie nie praktykuje w zawodzie, bo zajmuje się prowadzeniem domu i wychowywaniem dwóch córek. Karierę robi za to jej mąż, zdolny chirurg-ginekolog Andrzej (Pazura). Z pozoru życie Żuławskich wydaje się idealnie poukładane, ale wszystko zmienia się w dniu ich piętnastej rocznicy ślubu. 

Julia dowiaduje się, że mąż ma romans z koleżanką z pracy Kingą (Anna Dereszowska). Kobieta nie ma jednak szans skonfrontować się z Andrzejem, bo ten pada ofiarą nożownika, który wdarł się do szpitala. Okazuje, że atak nie był przypadkowy - mężczyzna mści się za błąd lekarski, który podobno popełnił Żuławski, operując jego żonę. Julia chce wrócić do zawodu, żeby walczyć o dobre imię męża i własną rodzinę. 

“Tajemnica zawodowa” przypomina nieco zeszłoroczny “Kod genetyczny”. Tu też zawodowe i prywatne życie bohaterów jest ze sobą ściśle związane, ale w tej historii to kobiety grają pierwsze skrzypce.  

Kobieca perspektywa, ale w zupełnie innym kontekście, dominuje też w dokumentalnym serialu „Dama i Dale”. Dale był żółty, zgrabny i trójkołowy. Wyglądał futurystycznie. Ponoć był niezniszczalny, obudowany kuloodpornym, wręcz pancernym plastikiem. Palił niecały galon na 70 mil, i to w latach 70., w czasach kryzysu paliwowego. Ekologiczny tani cud motoryzacji.  

Damą jest Geraldine Elizabeth Carmichael, szefowa firmy 20th Century Motor Car Corporation z siedzibą w Burbank w Kalifornii. Dale był jej ukochanym „dzieckiem”. Ta postawna, wysoka kobieta zadziwiła Amerykanów charyzmą i darem przekonywania. Pojawiała się w mediach i na ogromnych reklamach. Werbowała pracowników i zarażała ich entuzjazmem. Zdobywała inwestorów. Nie spodobała się tylko jednemu człowiekowi – znanemu dziennikarzowi telewizyjnemu Dickowi Carlsonowi. Zaczął wokół niej węszyć, aż odkrył coś, co doprowadziło do kolosalnej afery i procesu, który zapisał się w historii sądownictwa w Los Angeles jako najdłużej tocząca się sprawa karna. 

Czteroodcinkowy serial to szokująca, trzymająca w napięciu opowieść o postaci tak barwnej, że mogłaby być bohaterką przygodowego filmu fabularnego napisanego przez scenarzystę o niezwykle bujnej wyobraźni. Jest jednak dokumentem, bo wszystko to zdarzyło się naprawdę. A Kalina Mróz rozmawiała z jego twórczynią, reżyserką Zackary Drucker.

 
 
Nie przegap również:
 
 
Niebieski piesek z Australii podbija świat. Na czym polega fenomen 'Blue'?

 
 
Przyjaźnił się z Malcolmem X i wydał wojnę włoskiej mafii. Kim był ojciec chrzestny Harlemu?

 
 
Bez nich pracy nie mieliby Meryl Streep czy Marcin Dorociński. Jak pracują reżyserzy obsady?

 
 
 

Podoba Ci się ten newsletter?
Sprawdź, jakie jeszcze mamy i zapisz się na kolejny!

 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka