Wyborcza  
 

Partnerem tego wydania newslettera jest
Centrum Nauki Kopernik.

 
   
     
   
     
  Przygotowała Karolina Słowik, 
dziennikarka Gazety Wyborczej  
 
 

W nowym roku szkolnym stare problemy

Po drugim tygodniu w szkole, przybywa zakażonych koronawirusem. Chodzi o dwie podstawówki i technikum w województwie śląskimkilka placówek na Dolnym Śląskuczternaście w Wielkopolsce i trzy szkoły w Warszawie.

Jak pisze w "Gazecie Stołecznej" Małgorzata Zubik, niektórzy rodzice narzekają, że w szkołach nie obowiązują restrykcje dla niezaszczepionych uczniów: pan Łukasz uważa, że to ci bez szczepionki powinni udać się na nauczanie zdalne, w przypadku wykrycia zakażenia w ich klasie. Reszta - czyli zaszczepieni - powinni zostać w szkole.

Na to nie zgadza się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: - Jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione. Nie ma podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Na to nie pozwalam - mówił i podkreślał, że komunikat w tej sprawie otrzymają kuratorzy oświaty.

Mało chętnych na szczepienia w szkołach

Tymczasem od poniedziałku mają rozpocząć się szczepienia w szkołach. Ma potrwać od 13 do 17 września. Szczepienia odbędą się na terenie szkół albo w punktach szczepień. To dyrektorzy zdecydują, czy zorganizują punkt w swojej placówce, czy dowiozą chętnych uczniów na szczepienie.

Ale zainteresowanie zgłaszane przez rodziców jest niewielkie: 3 tys. uczniów w Warszawie, kilkuset w Poznaniu kilkudziesięciu w Nowym Sączu. Skąd to niepowodzenie akcji?  - Zaszczepionych jest ponad 20,1 tys. młodych w wieku 12-19 lat. To niemal 60 proc. młodych ludzi uprawnionych do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 - informuje poznański ratusz.

Nauczycieli wciąż brakuje

Innym zmartwieniem jest wciąż dotkliwy brak kadry. W kuratoryjnych bankach ofert wciąż wisi 10 tys. ogłoszeń o pracę. Dyrektorzy radzą sobie, jak mogą. Korzystają ze sposobu wypracowanego przez kilka ostatnich lat, od czasów reformy Anny Zalewskiej. - Dają nauczycielom po półtora etatu. Zaczyna być jak z lekarzami, którzy pracują w kilku placówkach od rana do wieczora - tłumaczy jeden z dyrektorów Oldze Szpunar z krakowskiej "Wyborczej". A gdy i to okazuje się za mało, dyrektorzy rozpisują nauczycielom zastępstwa. Formalnie nie mogą pracować przy tablicy więcej niż 27 godzin, ale zastępstwa się do tego nie wliczają.

Wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński mówił niedawno "Wyborczej", że mamy pierwszy rok, kiedy do szkół prawie w ogóle nie zgłosiła się młoda kadra. - Nie pojawili się w nich absolwenci szkół wyższych. A stara kadra ucieka, bo nie może wytrzymać tego, co się dzieje.

***

Na wyborcza.pl/edukacja znajdziesz wszystkie nasze teksty poświęcone szkole>>

 

 
 
To też warto przeczytać
 
 
Są ostateczne wyniki matur. Po poprawkach zdało więcej uczniów niż rok temu >>
 
 
Edukacja seksualna w poznańskich podstawówkach. 'Szybciej zatrzyma nas pandemia niż Czarnek' >>
 
 
Wystarczy dopilnować jednej rzeczy, by dzieciaki zaczęły się lepiej uczyć i mniej chorować >>
 
 
Tutaj znajdziesz więcej informacji ze Strefy Nauczyciela  >> 
 
     
 
Materiał promocyjny partnera
 
 
 
  Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, ekologiczny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka