Piątek, 2 czerwca 2023

0 zł
wiceszefowa serwisu Wyborcza.biz

Od wczoraj na Wyborcza.biz rozprawiamy się z bolesnymi skutkami, jakie może przynieść tzw. lex Tusk dla życia gospodarczego. Nie są one iluzoryczne, gdyż uprawnienia komisji są gigantyczne, a kontrola nad nią prawie żadna.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich może uchylić każdą decyzję administracyjną lub stwierdzić jej nieważność, jeśli uzna, że została wydana pod wpływem rosyjskim na szkodę interesów RP.

Art. 16 przyznaje komisji uprawnienia dostępu do wszystkich materiałów, w tym tych zawierających informacje niejawne oraz tajemnice przedsiębiorstwa.

Ludzie często pomijają znaczenie takich zmian, myśląc, że one ich nie dotyczą. Tak jak nie łączą skandalicznych zmian w Trybunale Konstytucyjnym z własnym życiem.
- Jeśli można uchwalić prawo, by wyłączyć z wyborów dwie osoby, to jutro można uchwalić prawo nacjonalizujące autostradę między Warszawą a Świeckiem. Albo jakiekolwiek inne przepisy, będące po myśli rządzących. Tu nie tylko chodzi o nieprzewidywalność i niechlujność polskiego prawa, ale tworzenie go pod konkretne potrzeby - ostrzega Maciej Witucki, szef konfederacji Lewiatan.

Prawne niuanse ustawy wyjaśnia w rozmowie z Leszkiem Kostrzewskim i Piotrem Miączyńskim prof. Michał Romanowski, wybitny specjalista od prawa gospodarczego. Uważa on, że prawa, które uchwalono nie powstydziłby się Putin.
Mówi w wywiadzie:

"Myślę, że jeszcze nie rozumiemy wystarczająco destrukcyjnego dla naszego życia znaczenia tej ustawy i olbrzymiej determinacji PiS, Suwerennej Polski i prezydenta Dudy w uchwaleniu jej, mimo że na pierwszy rzut oka widać, iż jest niekonstytucyjna. To nie jest opinia, to fakt.

Nie jest prawdą, że w prawie wszystko jest ocenne. Są pewne fundamenty, które ocenia się jak fakty wedle kryterium prawda/fałsz, nie ma mowy o różnicy poglądów dopuszczającej różne punkty widzenia.

Henryk Wujec mówił: „Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił". Niestety, te słowa są znowu aktualne!"

TYLKO U NAS

Byli posłowie PiS w spółkach skarbu państwa, z milionami na kontach [TYLKO U NAS]
'To fajna dziewczyna' - tak nominację Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta na członka zarządu PZU komentowano w PiS. Maks Kraczkowski w PKO BP? 'Ma doświadczenie, bo spłaca już dwa kredyty zaciągnięte w tym banku'. Ile osób PiS skierował do spółek skarbu państwa i państwowych instytucji? Liczymy, ile na tym zyskali, i prześwietlamy życiorysy wybrańców.
CZYTAJ WIĘCEJ

TO TRZEBA WIEDZIEĆ

Podobał Ci się ten newsletter?
Oceń go i udostępnij znajomym

Poznaj więcej wciągających newsletterów
ZAPISZ SIĘ
Wszystko, co ważne, miej zawsze pod ręką
Pobierz naszą aplikację Wyborczej i czytaj wygodnie. Powiadomimy Cię o pilnych wydarzeniach na świecie, w Polsce i w Twoim mieście.
Pobierz w Google Play     Pobierz w Google Play

Nadawcą tej wiadomości jest Agora S.A. (wydawca Wyborcza.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS za nr 59944, kapitał zakładowy 46.580.831,00 PLN – wpłacony w całości; NIP 526-030-56-44. Adres internetowy serwisu korporacyjnego www.agora.pl.
Wiadomość przeznaczona jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera Biznesowego serwisu Wyborcza.pl w związku ze świadczoną na ich rzecz usługą. Jeżeli otrzymałeś ją przez pomyłkę i nie subskrybujesz wspomnianego wyżej newslettera, prosimy o poinformowanie nas o tym fakcie na adres pomoc@wyborcza.pl.
W celu rezygnacji z newslettera Biznesowego, użyj tego linka lub skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta na adres pomoc@wyborcza.pl. Dezaktywacja tym linkiem nie powoduje automatycznego wypisania się z Twoich pozostałych newsletterów oraz informacji o wybranych materiałach w serwisie, dostępnych w ramach Twojego pakietu, jeśli jesteś prenumeratorem serwisu Wyborcza.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres pomoc@wyborcza.pl.