Otwórz w przeglądarce
 
 
 

Wydarzenia Dnia

Wtorek, 24 maja 2022

 
     
   
     
  Przygotował Radosław Leniarski, 
dziennikarz Gazety Wyborczej
 
 

Przeczytajcie jeszcze raz posępne zdanie z artykułu Radosława Czyża o nowym sezonie „Stranger Things”: „Serial nigdy nie był tak dobry, a w Hawkins – miasteczku, w którym straszy - nigdy nie działo się tak źle”.

Wtedy znacznie mocniej dotrze do was to, co Eurostat podał o nadumieralności w Europie w latach pandemii. Otóż w naszym nadwiślańskim Hawkins również działa jakaś zła siła. Jak bowiem inaczej wyjaśnić, że od stycznia 2020 do marca 2022 łączna liczba zgonów „ponad normę" (jako punkt odniesienia wzięto średnią z lat 2016-19) wyniosła przeszło 205 tys. – niemal dwa razy więcej, niż pokazują oficjalne polskie dane dotyczące osób zmarłych bezpośrednio z powodu COVID-19.

Nasz pandemiczny wskaźnik nadumieralności wyniósł 22,6 proc. Tylko w Bułgarii było pod tym względem gorzej – pisze ekspert naszego działu Nauka Tomasz Ulanowski. Rządy aż 25 krajów Unii poradziły sobie lepiej, niż PiS-owski (który jednak trąbi, że spisał się na złoty medal, i że lepiej nie można było). Czyli nasz serial-dreszczowiec – pod roboczym tytułem „Meganieudolni” – jest nawet upiorniejszy niż „Stranger Things”.

Boję się nawet pomyśleć, co Wielki Scenarzysta wymyśli w następnym odcinku. Tak na szybko – inaczej nie umie, tylko szybko - ma taki pomysł: planuje przeniesienie przyszłorocznych wyborów samorządowych nawet na 2024 r., by odbyły się już po parlamentarnych.

Chce uniknąć wyborczej kumulacji i nie dawać niepotrzebnych forów opozycji, bo ta w wyborach samorządowych wypada lepiej od PiS-u. Czyli pomysł wziął się ze strachu władzy przed porażką. Jak mówi w wywiadzie dla „Wyborczej” Maciej Maleńczuk: „Będą brzydkie kruczki wszelkiego rodzaju, będą kurczowo chwytać się framug drzwi, biurek, nie będą chcieli odejść”.

Nie tylko w rządzie pomysły bywają różne. Groźne, śmieszne, tragikomiczne. Albo na przykład, zdarza się, że, hmm, jakby to powiedzieć, z innej epoki, przedpotopowej. Prawosławny metropolita warszawski bp Sawa zapowiedział, że przedstawiciele tego Kościoła nie będą brali udziału w posiedzeniach Polskiej Rady Ekumenicznej, jeśli będą w nich uczestniczyły prezbiterki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (choć przecież Jezus powołał do wiary również kobiety).

Tak więc nie będzie wspólnych modlitw, konferencji, roboczych spotkań  z kobietami, czyli prezbiterkami. „W przypadku nasilenia się problemu” udział Kościoła biskupa Sowy w Polskiej Radzie Ekumenicznej zostanie zawieszony. Amen.

PS. Śledźcie naszą relację na żywo z wojny, jaką rozpętała w Ukrainie Rosja. Bądźmy solidarni z obrońcami, którzy bronią przed agresorami także nas!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Tematy dnia
 
 
Mają już po 30 lat i stać ich tylko na wynajęcie pokoju. "Tak nie da się zaczynać dorosłego życia" >>
 
 
 
 
 
 
Nie przegap także
 
     
 
 
 
 
 
Czy stać nas jeszcze na własne M
 
     
 
 
 
 
 
Strefa wolna od polityki
 
     
 
1 Jakub Józef Orliński śpiewa polskie pieśni. Najlepsze na "Farewells" zostawił na koniec >>
2 Nikola Grbić, nowy trener siatkarzy, wreszcie w Polsce. Przestrzega przed marzeniami o "Matrixie" >>
3 Na ile groźna jest małpia ospa? Co dziś wiemy o tej chorobie >>
 
     
 
Galeria dnia
 
 
Amerykanin w Japonii; ósmoklasistki po egzaminie; Nawalny w więzieniu... Dzień na zdjęciach: 24 maja 2022 r. >>
 
 
Polecamy
 
 
 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Świat w 5 minut, zwierzęcy, opiniowy czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

Wypróbuj również naszą aplikację:

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka