dziennikarz Działu Świat

Zbliżamy się do 400. dnia wojny w Ukrainie, który przypadnie w przyszłym tygodniu. Niemal 400 dni temu w mrocznym, dramatycznym czasie śledziliśmy wstrząśnięci, jak rosyjskie oddziały wdzierają się w głąb terytorium Ukrainy, by opanować Kijów i zainstalować tam swój marionetkowy rząd.

Ukraina nadal cierpi, ale nastroje są inne, bo dzięki duchowi walki i wsparciu od zjednoczonego Zachodu udało jej się odeprzeć natarcie na stolicę, a następnie rozpocząć kontrofensywy. Kolejna spodziewana jest tej wiosny.

Unia Europejska w poniedziałek uzgodniła plan dostarczenia Ukraińcom miliona pocisków artyleryjskich, co szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba nazwał gamechangerem. Choć zachodnia opinia publiczna skupia się na coraz to nowych dyskusjach - o bayraktarach, HIMARS-ach, obronie powietrznej, czołgach, pociskach dalekiego zasięgu, samolotach - to jest to wojna przede wszystkim artyleryjska, tak tradycyjna, na ile możliwe to w XXI wieku.

Rosja liczy z kolei na wsparcie Chin. W Moskwie drugi dzień toczą się rozmowy Władimira Putina z goszczącym u niego chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wszystko to wróży, że wojna raczej prędko się nie skończy.

A skoro tak, to w obliczu rosyjskiej propagandy, chińskiego "planu pokojowego", niezdecydowania części globalnego Południa i nieśmiałych głosów w niektórych europejskich stolicach, by szukać innych rozwiązań niż zdecydowane wsparcie sprzętowe dla Kijowa, warto pamiętać o tym, co mówił podczas przemówienia w Warszawie tuż przed rocznicą wojny Joe Biden: - Jeśli Rosja zaprzestanie inwazji, wojna się skończy. Jeśli Ukraina przestanie się bronić - przestanie istnieć.

ARTYKUŁY Z PRASY ŚWIATOWEJ - PO POLSKU

DZIAŁ ŚWIAT POLECA

Podobał Ci się ten newsletter?
Oceń go i udostępnij znajomym

Poznaj więcej wciągających newsletterów
ZAPISZ SIĘ
Wszystko, co ważne, miej zawsze pod ręką
Pobierz naszą aplikację Wyborczej i czytaj wygodnie. Powiadomimy Cię o pilnych wydarzeniach na świecie, w Polsce i w Twoim mieście.
   

Nadawcą tej wiadomości jest Agora S.A. (wydawca Wyborcza.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS za nr 59944, kapitał zakładowy 46.580.831,00 PLN – wpłacony w całości; NIP 526-030-56-44. Adres internetowy serwisu korporacyjnego www.agora.pl.
Wiadomość przeznaczona jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera Świat w 5 minut serwisu Wyborcza.pl w związku ze świadczoną na ich rzecz usługą. Jeżeli otrzymałeś ją przez pomyłkę i nie subskrybujesz wspomnianego wyżej newslettera, prosimy o poinformowanie nas o tym fakcie na adres pomoc@wyborcza.pl.
W celu rezygnacji z newslettera Świat w 5 minut, użyj tego linka lub skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta na adres pomoc@wyborcza.pl. Dezaktywacja tym linkiem nie powoduje automatycznego wypisania się z Twoich pozostałych newsletterów oraz informacji o wybranych materiałach w serwisie, dostępnych w ramach Twojego pakietu, jeśli jesteś prenumeratorem serwisu Wyborcza.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres pomoc@wyborcza.pl.