wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
 
 
     
   
     
  Przygotował Bartosz T. Wieliński, 
wicenaczelny Gazety Wyborczej
 
 

Śledząc ożywione reakcje na pojawienie się w Ukrainie nowej amerykańskiej broni faktycznie można odnieść wrażenie, że na froncie dojdzie do kolejnej istotej zmiany. Dostawy nowoczesnej artylerii dalekiego zasięgu (w tym polskich samobieżnych haubic Krab) pozwoliły Ukraińcom niszczyć rosyjskie cele na głębokim zapleczu. A amerykańskie wyrzutnie rakiet M-142 Himars dały jeszcze bardziej zwiększyły ich możliwości. Rakiety i pociski artyleryjskie zaczęły spadać na rosyjskie składy amunicji i paliw, na bazy remontowe i stanowiska dowodzenia. Rosjanie w czerwcu wykorzystywali przewagę w artylerii, w lipcu, gdy składy z amunicją wylatywały w powietrze jeden po drugi, ich napór na Donbas zelżał. Działa nie miały czym strzelać, bez paliwa czołgi i wozy bojowe stawały w poprzek drogi. A bez dowódców – Himarsy zabiły wielu rosyjskich oficerów – armia zamienia się w zbieraninę… Rosjanie na pewno wyciągną wnioski. Zaczną przenosić swoje magazyny z uzbrojeniem i paliwem, wielkie składy dzielić na kilka mniejszych, maskować i zabezpieczać punkty dowodzenia. Ale wtedy Ukraińcy wymyślą i na to sposób. A NATO dostarczy im potrzebną broń.

Tak właśnie się stało, gdy Rosjanie, wobec coraz śmielszych ataków ukraińskiego lotnictwa, próbowali zabetonować front obroną przeciwlotniczą. Wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze podciągnięto bardzo blisko miejsc, gdzie toczą się walki, tak by ukraińskie samoloty namierzać i zestrzeliwać na długo zanim rosyjskie oddziały znajdą się w zasięgu ich bomb i rakiet. Dlatego Amerykanie dostarczyli Ukraińcom pociski do niszczenia radarów obrony przeciwlotniczej typu AGM-88 HARM. Ukraińcy je używają, bo Rosjanie opublikowali zdjęcia szczątków rakiety, która zniszczyła cel w Donbasie. Pytanie jest w jaki sposób Ukraińcy z nich korzystają. Amerykańskie rakiet przenoszą samoloty, ukraińskie maszyny typu MiG-29 czy Su-27 przynajmniej w teorii nie są kompatybilne z amerykańską elektroniką… Czyżby znowu dał znać o sobie ukraiński geniusz improwizacyjny?

 
 
Artykuły z prasy światowej - po polsku
 
 
Ukraińcy wracają na zajęte terytoria. "Ze strony Rosjan nie czeka nas nic dobrego, ale to nasza ziemia" [LA REP] >>
 
 
Sposób Rosjan na urlop na Zachodzie: przez lotniska w Finlandii [LA REP] >>
 
 
Wojna informacyjna Putina coraz bardziej perfidna. Jak ją neutralizować? [LE FIGARO] >>
 
 
Przyszłość zdominuje walka o 12 kluczowych surowców. Jak Europa się do tego przygotowuje? [DIE WELT] >>
 
 
Dział Świat poleca
 
 
Szczątki tajemniczego pocisku w Ukrainie. Jak Ukraińcy mogli użyć tak zaawansowanej broni? >>
 
 
Kucharz Putina pichci mięso armatnie z morderców i rabusiów >>
 
 
Ukraińscy cywile zrzucają się na sprzęt dla armii i sami dowożą go na front >>
 
 
Brytyjski wywiad: wojna w Ukrainie wchodzi w nową fazę. Rosja przerzuca siły na południe >>
 
 
Polecamy
 
 
 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. optymistyczny, serialowy, technologiczny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka