Poniedziałek, 10 lipca 2023
dziennikarz Gazety Wyborczej
Zła wiadomość dla polskiej kultury i dla Poznania. Festiwal Malta, po ponad trzech dekadach, może zniknąć.

Z funkcji dyrektora zrezygnował w niedzielę jego twórca Michał Merczyński. Jedno z największych i najważniejszych wydarzeń teatralnych w Europie wykończyły procesy, pandemia, inflacja i obcięte dotacje. By je ratować, organizatorzy zaproponowali, by Maltę przejęło miasto. Ale władze Poznania, mówiąc delikatnie, się do tego nie kwapią. W tę informację naprawdę trudno uwierzyć. Stolica Wielkopolski zawdzięcza Malcie tak wiele, że w interesie Jacka Jaśkowiaka i jego współpracowników — choć nie tylko ich — powinno być ocalenie festiwalu. Czas goni, o tym, co może się wydarzyć, pisze dziś w „Wyborczej” Tomasz Nyczka.

NBP prognozuje inflację. Wygląda na to, że może być tak, jak w czasie wystąpień Adama Glapińskiego. Spadnie do 11,9 proc. Albo wzrośnie do 14. Wszystko wyjaśnia na naszych łamach Anna Popiołek.

Z kolei Judyta Watoła pisze, że gdy wejdzie w życie forsowana przez resort zdrowia nowelizacja ustawy refundacyjnej, okaże się, że leki, które dziś są bez recepty, będą na receptę. A — bo to nie koniec — wprowadzony właśnie limit 300 wystawianych recept jeszcze szybciej się wyczerpie. Ciekawe, czy obywatele, także ci popierający nadal PiS, mają tego świadomość.

Policja przesłuchała właścicielkę zmarłego kota, która podała mu surowe drobiowe mięso, a potem znaleziono w nim groźnego wirusa ptasiej grypy. Służby chciały, by autorka tekstu w „Wyborczej” o tej sprawie ujawniła swoich informatorów. Co jeszcze wiemy o sprawie zachorowań kotów i z czego kazano się tłumaczyć Annie Lipińskiej? Proszę sprawdzić na naszej stronie.

PiS chce zakazu importu trofeów łowieckich. To brzmi dobrze. Gdy sprawę zbadać głębiej, widać, że to typowy greenwashing. Import trofeów łowieckich do Polski to jest rzecz marginalna, na którą zresztą mogą sobie pozwolić tylko naprawdę bogaci myśliwi. Więcej o sprawie pisze Robert Jurszo.

Coraz bardziej niepokojące informacje docierają z Bośni i Hercegowiny. Prezydent wchodzącej w jej skład Republiki Serbskiej podjął próbę rozmontowania państwa. Bartosz Hlebowicz wyjaśnia, w co — od lat zresztą — gra Milorad Dodik.

Jak się robi politykę na TikToku? Sprawdził to Piotr Głuchowski, a jego tekst znalazł się w dzisiejszym wydaniu „Dużego Formatu”. Wnioski są zaskakujące, jeden z nich to taki, że użytkownicy tego medium chcieliby rządu Lewicy z… Konfederacją.

„Nie oddawajmy maszynom emocji. Przecież następnym krokiem po odmładzaniu są awatary” — apeluje na naszych łamach Maja Staniszewska. A wszystko w związku z nowym filmem o Indianie Jonesie.

A hitem tegorocznych wakacji nad morzem okazała się… gęś Pipa. Zaskoczeni?
TEMATY DNIA
NIE PRZEGAP
PODCAST WYSOKICH OBCASÓW
STREFA WOLNA OD POLITYKI
1.
2.
3.
4.
GALERIA DNIA
Podobał Ci się ten newsletter?
Oceń go i udostępnij znajomym
UDOSTĘPNIJ

Poznaj więcej wciągających newsletterów
ZAPISZ SIĘ
Wszystko, co ważne, miej zawsze pod ręką
Pobierz naszą aplikację Wyborczej i czytaj wygodnie. Powiadomimy Cię o pilnych wydarzeniach na świecie, w Polsce i w Twoim mieście.
Pobierz w Google Play     Pobierz w App Store
Nadawcą tej wiadomości jest Agora S.A. (wydawca Wyborcza.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS za nr 59944, kapitał zakładowy 46.580.831,00 PLN – wpłacony w całości; NIP 526-030-56-44. Adres internetowy serwisu korporacyjnego www.agora.pl.
Wiadomość przeznaczona jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera Codziennego serwisu Wyborcza.pl w związku ze świadczoną na ich rzecz usługą. Jeżeli otrzymałeś ją przez pomyłkę i nie subskrybujesz wspomnianego wyżej newslettera, prosimy o poinformowanie nas o tym fakcie na adres pomoc@wyborcza.pl.
W celu rezygnacji z newslettera Codziennego, użyj tego linka lub skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta na adres pomoc@wyborcza.pl. Dezaktywacja tym linkiem nie powoduje automatycznego wypisania się z Twoich pozostałych newsletterów oraz informacji o wybranych materiałach w serwisie, dostępnych w ramach Twojego pakietu, jeśli jesteś prenumeratorem serwisu Wyborcza.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres pomoc@wyborcza.pl.
image image