dziennikarka "Gazety Wyborczej"

Dla kogo ponad 300 mln zł z "funduszu Czarnka"?

W Polsce jest 275 szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych przez organizacje wyznaniowe. Minister Czarnek postanowił je mocno dofinansować. Kolejne 9 mln zł ze stu przeznaczył zakonom, diecezjom i parafiom.

- Katolicy też są obywatelami tego państwa. To jest także nasze państwo, a budżet państwa to jest także nasz budżet. Nasz - katolików, chrześcijan. Przyjmijcie to sobie państwo do wiadomości - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w niedzielę podczas spotkania z wyborcami w Krapkowicach pod Opolem, gdzie jest koordynatorem struktur PiS.

Tak minister tłumaczył dofinansowanie głównie zakonów, diecezji, parafii i organizacji katolickich, które prowadzą placówki edukacyjne. Chodzi o konkurs "Inwestycje w oświacie" na kwotę 100 mln zł. Z tej puli przyznano już 91 mln zł, o czym pisaliśmy: w pierwszej części konkursu najwięcej uzyskała diecezja siedlecka, która otrzyma 12 mln zł na inwestycje w liceum i podstawówce, które prowadzą. To tam minister Czarnek obchodził zakończenie roku i zapowiadał ten konkurs. W drugiej części konkursu pieniądze rozdysponowano głównie do zakonów: 3,5 mln zł dla zakonu franciszkanek, 3 mln zł dla pijarów oraz kolejne 3 mln dla salezjanów, co da im - łącznie z pieniędzmi z pierwszej części konkursu - 11 mln zł z ministerstwa edukacji.

Trzecia część konkursu na 9 mln zł

Wieczorem, na dzień przed 11 listopada, MEiN ogłosił zwycięzców trzeciej części tego konkursu. Tym razem 9 mln zł rozdzielono między 21 podmiotów. Diecezja kaliska otrzyma 2,1 mln zł na utworzenie warsztatu i dostosowanie poddasza po seminarium dla uczniów Technikum św. Józefa w Kaliszu oraz na "budowę zaplecza stadionu" przy tej szkole.

Z kolei Prywatne LO i SP im. Królowej Jadwigi przy al. Długosza w Lublinie otrzymają łącznie 2 mln zł. Milion otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. Św. Jadwigi Królowej w Lublinie na "budowę obiektu" przy podstawówce, a drugi milion - Grzegorz Szymczak, właściciel szkoły na remont budynku.

Kolejne pół miliona otrzyma zakon pijarów na budowę obiektu przy szkole w Łowiczu. Łącznie - z poprzednimi wynikami tego konkursu - daje to zakonowi 3,5 mln zł. A franciszkanki z prowincji krakowskiej dostaną 30 tys. zł na remont przedszkola w Szamotułach - łącznie z pieniędzmi z poprzednich edycji: 3,8 mln zł.
700 tys. otrzyma parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa w Warszawie na "dostosowane obiektów" przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warszawie.

Jezuicka instytucja, która prowadzi szkoły Loyola - Dzieła Jezuickie otrzyma milion na "dostosowanie obiektu" Publicznej Szkoły Podstawowej Jezuitów w Mysłowicach.
270 tys. otrzyma Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku m.in. na wyposażenie pracowni informatycznej, sali dydaktycznej, logopedycznej.

Szkoły katolickie to ułamek

Jeszcze przed rozstrzygnięciem minister Czarnek przekonywał, że "szkoły prowadzone przez stowarzyszenia czy szkoły katolickie, szkoły prowadzone przez różne fundacje nie mają takich możliwości [jak szkoły samorządowe]". - 100 tys. dzieci, które uczęszcza do tych szkół, również potrzebuje sal gimnastycznych, nowoczesnych sal lekcyjnych, bardzo dobrych warunków do edukacji - zaznaczył.

Wszystkich szkół - publicznych i niepublicznych jest w Polsce ok. 21,8 tys.: 14297 podstawówek i 7577 szkół ponadpodstawowych. Z danych GUS wiemy, że szkoły katolickie to zaledwie mały ułamek. W roku szkolnym 2020/2021 mamy 1 tys. szkół prowadzonych przez organizacje i stowarzyszenia, a 141 prowadzone przez organizacje wyznaniowe. Z kolei szkół podstawowych prowadzonych przez organizacje i stowarzyszenia było 547, a przez organizacje wyznaniowe - 134.

Kto bezpośrednio decydował o przyznaniu grantów? Wnioski o "przyznanie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub remontu"? Skład tego zespołu zmieniał się dwa razy. Obecnie jego członkami są m.in. Tomasz Moliński (dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM) i jego zastępca Łukasz Marcisz, Elżbieta Bojanowska (była wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej), Szymon Dziubicki - mąż wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, członek zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych, której wiceprezesem jest założyciel Ordo Iuris.

Pieniądze z "funduszu Czarnka"

Pieniądze na konkurs "inwestycje w oświacie" pochodzą z tzw. funduszu Czarnka. To pokłosie zeszłorocznej poselskiej nowelizacji (a więc procedowanej bez konsultacji społecznych) ustawy o systemie oświaty, która przyznała ministrowi edukacji i nauki dodatkowe kompetencje finansowania "programów i przedsięwzięć" ze środków na oświatę. Już wtedy opozycja alarmowała, że minister z publicznych pieniędzy "będzie płacił swoim" i że to "folwark ministra Czarnka".

Posłowie PiS argumentowali, że to jedynie analogiczne powtórzenie kompetencji ministra nauki. A skoro połączono te resorty, to minister edukacji powinien mieć te same kompetencje również na polu edukacji. Podkreślali też, że opozycja "powinna dziękować" posłom PiS za ten projekt.

Posłanki KO wyliczyły, że minister - z ramienia obu resortów - wydał już 320 mln zł. 200 mln zł poszło na badania, których koordynatorami byli m.in. posłowie PiS. A 130 mln zł na organizacje powiązane z politykami PiS, ich rodzinami oraz Kościołem.
- Możemy mówić śmiało o folwarku ministra Czarnka. W ten sposób on wydaje publiczne pieniądze: 200 mln zł na projekty badawcze i 130 mln zł na projekty związane z konkursami, które często niewiele mają do czynienia z edukacją - mówiła podczas wtorkowej konferencji Katarzyna Lubnauer z KO.

Zapowiedziały wnioski o kontrolę do NIK i CBA w tej sprawie.

TEMAT DNIA

Miliony dla posłów, znajomych i Kościoła. Kogo minister Czarnek wspiera pieniędzmi na oświatę i naukę
'Fundusz Czarnka' to przywilej przyznawania pieniędzy nie tylko w oświacie, ale też w nauce. 200 mln zł poszło na badania, których koordynatorami byli m.in. posłowie PiS. A 130 mln zł na organizacje powiązane z politykami PiS, ich rodzinami oraz Kościołem.
CZYTAJ WIĘCEJ

TO TEŻ WARTO PRZECZYTAĆ

Podobał Ci się ten newsletter?
Oceń go i udostępnij znajomym

Poznaj więcej wciągających newsletterów
ZAPISZ SIĘ
Wszystko, co ważne, miej zawsze pod ręką
Pobierz naszą aplikację Wyborczej i czytaj wygodnie. Powiadomimy Cię o pilnych wydarzeniach na świecie, w Polsce i w Twoim mieście.
Pobierz w Google Play     Pobierz w App Store

Nadawcą tej wiadomości jest Agora S.A. (wydawca Wyborcza.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS za nr 59944, kapitał zakładowy 46.580.831,00 PLN – wpłacony w całości; NIP 526-030-56-44. Adres internetowy serwisu korporacyjnego www.agora.pl.
Wiadomość przeznaczona jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera Strefa Nauczyciela serwisu Wyborcza.pl w związku ze świadczoną na ich rzecz usługą. Jeżeli otrzymałeś ją przez pomyłkę i nie subskrybujesz wspomnianego wyżej newslettera, prosimy o poinformowanie nas o tym fakcie na adres pomoc@wyborcza.pl.
W celu rezygnacji z newslettera Strefa Nauczyciela, użyj tego linka lub skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta na adres pomoc@wyborcza.pl. Dezaktywacja tym linkiem nie powoduje automatycznego wypisania się z Twoich pozostałych newsletterów oraz informacji o wybranych materiałach w serwisie, dostępnych w ramach Twojego pakietu, jeśli jesteś prenumeratorem serwisu Wyborcza.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres pomoc@wyborcza.pl.