wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
   
     
  Przygotowała Ewa Tomkowska, 
redaktorka działu Nauka i Zdrowie
 
 

Przyjaciółka i jej mąż kupili szczeniaka wyżła węgierskiego. Już po kilku miesiącach, gdy poczuli, że przywiązują się coraz bardziej do czworonoga, postanowili sprawdzić, jaka jest średnia długość życia tej rasy. W internecie przeczytali, że 12-17 lat.

- Odetchnęłam z ulgą. To znaczy, że jeszcze dużo czasu razem przed nami - cieszy się przyjaciółka.

Kieruj się zdrowiem, a nie wyglądem

W Wielkiej Brytanii istnieje zaawansowana baza danych z rejestrów weterynaryjnych o nazwie VetCompass. Prowadzona jest przez Royal Veterinary College (RVC) i zawiera informacje o 20 mln zwierząt. Na jej podstawie naukowcy obliczyli średnią długość życia psów poszczególnych ras. Wyniki swojego badania opublikowali w piśmie "Scientific Reports".

Rasy, które żyją długo, to Jack Russell terrier (12,7 lat), border collie (12,1) i springer spaniel (11,9).

Najkrótszą średnią długość życia mają zaś psy z płaskimi pyskami. Buldogi francuskie żyją tylko 4,5 roku, a buldogi angielskie - 7,4 roku.

- "To niepokojące. Chociaż badanie nie dowodzi bezpośredniego związku między potencjalnymi problemami ze zdrowiem tych ras a ich krótszym życiem, to jednak wyniki mogą przypominać przyszłym właścicielom psów, że przy wyborze rasy należy kierować się jej zdrowiem, a nie wyglądem" - komentuje dr Justine Shotton, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego.

Autorzy publikacji mówią, że średnia długość życia ras psów z płaskimi pyskami może być zniekształcona przez szybki wzrost ich popularności. - Oznacza to, że w ich populacji jest średnio więcej młodych zwierząt niż w innych rasach. Dlatego mediana lub średnia długość ich życia jest niska - tłumaczy współautor badania dr Dan O'Neill.

Naukowcy zaznaczają jednak, że to, jak długo nasz pies będzie żył, nie zależy tylko od jego rasy. Znaczenie ma też dieta, odpowiednia ilość ruchu, przebyte choroby i wiele innych czynników.

Jak u ludzi - ruch i dieta

- Polacy fatalnie żywią psy. Po pierwsze, ciągle bardzo popularne jest żywienie karmą przygotowaną w domu, a takie jedzenie niemal nigdy nie będzie tak zbilansowane jak karma komercyjna. Po drugie, jeżeli właściciele psów kupują już karmę, to najczęściej najgorszej jakości. Po trzecie, pokutuje u nas również przekonanie, że zwierzakom należy dawać przysmaki, czyli świńskie uszy, ogony, wszystkie tego rodzaju żujki. A to też jest fatalne, przede wszystkim dla trzustki - mówił Wyborczej prof. Piotr Sławuta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Źle zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów.

Choć objawy takich niedoborów nie są na pierwszy rzut oka widoczne, to pustoszą organizm zwierzęcia.

- To, co zdarza się dość często, to problemy z niedoborem wapnia, kiedy opiekunowie psów karmią je wyłącznie mięsem. Zwłaszcza u psów dużych ras czy psów rosnących zdarzają się wtedy bardzo duże niedobory tego pierwiastka. Co więcej, w mięsie występuje bardzo niekorzystna proporcja fosforu do wapnia. To prowadzi do odwapnienia kości i poważnych chorób ortopedycznych - wyjaśniała "Wyborczej" lekarka weterynarii Małgorzata Głowacka.

Dobra dieta i ruch – czyż to nie jest podstawa zdrowia? - dodawała. - Nie tylko naszego, lecz także naszych pupili. Można przełożyć nasze ludzkie potrzeby na te psie.

 

 
 
Prosto z natury
 
 
Naukowcy zaobserwowali pająka rekordzistę. Może się chować pod wodą przez 30 minut >>
 
 
Słodziaki tygodnia
 
 
Bociany. Noszą do gniazd stringi i zajadają się spaghetti>>
 
 
Dom na czterech łapach
 
 
Pies Misiek po śmierci właściciela jeździł pociągami w różnych kierunkach, ale zawsze wracał do Wołomina. Teraz ma pomnik >>
 
 
 
Ziemia dla wszystkich
 
     
 
Zanieczyszczenie środowiska zabija dziewięć milionów ludzi rocznie. Więcej od papierosów >>
 
     
 
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zwierząt  >> 
 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, opiniowy czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka