Poniedziałek, 21 listopada 2022

Michał Nogaś
Dziennikarz działu Kultura

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali model matematyczny, który przewiduje rozwój wypadków na rozpoczętych wczoraj Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Wynika z niego, że Francja nie obroni tytułu, Puchar Świata FIFA wywalczą Brazylijczycy, a najdalej z grupy C, w której jest także Polska, zajdą piłkarze Argentyny, przegrywając w półfinale.

A co z Polską? Matematycy z Wysp są bezlitośni - odpadniemy w fazie grupowej.
Trzeba się zatem śpieszyć, by zdążyć zaśpiewać naszej reprezentacji hymn zagrzewający do boju. Oczywiście, jeśli zawodów się nie bojkotuje.

Brawo Polonia, brawo ten pan!

Gdy po 36 latach nasza reprezentacja wracała na mistrzostwa (po raz pierwszy graliśmy we Francji w 1938 roku), Maryla Rodowicz śpiewała: "Futbol, futbol, futbol / W to dzisiaj gra cały świat / Bo dobry mecz to piękna rzecz / Wśród wielu szans twoja jest".

To wykonanie przeszło do historii, polska wokalistka wystąpiła podczas ceremonii otwarcia w Berlinie Zachodnim. Do historii przeszły też osiągnięcia naszych piłkarzy - zajęli 3. miejsce (powtórzyli ten wynik 8 lat później) i był to, jak dotąd, szczyt naszych możliwości.

W 1978 roku, gdy w Argentynie Polacy wygrali z Meksykiem, Anna Jantar śpiewała: "Chłopcy gola, to jest głos naszych serc / Chłopcy gola, nasze życie to dreszcz".

4 lata później Bohdan Łazuka przekonywał i prorokował: "Będzie słychać na stadionie / "Brawo Polonia, Brawo ten pan" / A my przy telewizorach / Na pewno w różnych humorach / Czy szampana, czy nerwosan / Pić będziemy - okaże się".

Gdy Polacy w 1986 roku ruszali do Meksyku, Krzysztof Krawczyk przekonywał: "Nadziei iskra tli się w nas / Dopóki piłka w grze! / Pożyjemy, powalczymy, może uda się".

Potem było już tylko gorzej. W 2002 roku (mistrzostwa świata w Japonii i Korei Płd.) Marek Torzewski zagrzewał "Do przodu Polsko!"; w 2006 (turniej w Niemczech) Michał Milowicz zgotował nam "Hit na mundial", a gdy 4 lata temu mistrzostwa odbywały się w Rosji, KOMBI Łosowski w oficjalnym przeboju zapewniali, że: "Oooooo polska drużyna / oooooo się nie zatrzyma / Oooooo w jedności siła / biało-czerwonych serc" (zatrzymaliśmy się w fazie grupowej).

Patriotycznie, religijnie, czyli husaria w Katarze

"Nową nadzieję", hymn reprezentacji Polski na mundial w Katarze, zaprezentowano w listopadzie 2022 roku. Wykonuje go niedowidzący raper MC Sobieski. Mało tu rozrywki, więcej patriotyzmu.

Jest patetycznie i husarsko ("Droga do zwycięstwa usłana jest bólem / Lecz ty przecież umiesz na skrzydłach się unieść"); jest dumnie i zgodnie z obowiązującą polityką historyczną ("Cały świat stoi przed nami otworem / Jesteśmy narodem, który nie raz skakał w ogień / Polak nie ugina kolan, idziemy po swoje");  jest groźnie ("Wysoko pięść musimy wznieść / Żeby miażdżącym spadła młotem". I religijnie: "Pochylaj głowę tylko przed Bogiem / W sercu miej wiarę, nigdy się nie wahaj").

Ze wszystkich nagranych przez polskich artystów piosenek na mundial "Nowa nadzieja" jest z pewnością najbardziej niepokojąca. , zwłaszcza gdy MC Sobieski przekonuje, że "znów broczymy krwią i potem".

Wiadomo jednak, że muzyka może pełnić funkcję terapeutyczną - jeśli to nagranie ma pomóc naszej jedenastce ograć model matematyczny z Oksfordu, to może i warto posłuchać go więcej niż raz. Zwłaszcza gdy wychodzi się na murawę w Katarze.

NIE PRZEGAP

DO POCZYTANIA

CYTAT NA DZIŚ

"Futbolowi udało się opanować wszystkie te dziedziny, które stworzyła kultura masowa i masowe społeczeństwo – na przykład emocje narodowe i regionalne".

Ryszard Kapuściński w rozmowie z Dariuszem Wołowskim i Michałem Polem ("Gazeta Wyborcza", 5 czerwca 1998 roku)

Podobał Ci się ten newsletter?
Oceń go i udostępnij znajomym

Poznaj więcej wciągających newsletterów
ZAPISZ SIĘ
Wszystko, co ważne, miej zawsze pod ręką
Pobierz naszą aplikację Wyborczej i czytaj wygodnie. Powiadomimy Cię o pilnych wydarzeniach na świecie, w Polsce i w Twoim mieście.
Pobierz w Google Play     Pobierz w Google Play

Nadawcą tej wiadomości jest Agora S.A. (wydawca Wyborcza.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS za nr 59944, kapitał zakładowy 46.580.831,00 PLN – wpłacony w całości; NIP 526-030-56-44. Adres internetowy serwisu korporacyjnego www.agora.pl.
Wiadomość przeznaczona jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera Oglądamy, Słuchamy, Czytamy serwisu Wyborcza.pl w związku ze świadczoną na ich rzecz usługą. Jeżeli otrzymałeś ją przez pomyłkę i nie subskrybujesz wspomnianego wyżej newslettera, prosimy o poinformowanie nas o tym fakcie na adres pomoc@wyborcza.pl.
W celu rezygnacji z newslettera Oglądamy, Słuchamy, Czytamy, użyj tego linka lub skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta na adres pomoc@wyborcza.pl. Dezaktywacja tym linkiem nie powoduje automatycznego wypisania się z Twoich pozostałych newsletterów oraz informacji o wybranych materiałach w serwisie, dostępnych w ramach Twojego pakietu, jeśli jesteś prenumeratorem serwisu Wyborcza.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres pomoc@wyborcza.pl.