wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
  Przygotowali Anita Karwowska i Waldemar Paś,   
 

Czarna księga PiS, odc. 92

To zaledwie siedem dni, a dowiedzieliśmy się w tym czasie, że:

<<< pokaz siły i brutalności ze strony umundurowanych policjantów i tajniaków podczas protestu 30 października na Placu Powstańców odbył się na specjalne zamówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego;

<<< policja próbuje zastraszać dziennikarki relacjonujące protesty kobiet i stawia im absurdalne zarzuty;

<<< Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi trzywątkowe śledztwo przeciwko działaczkom Strajku Kobiet, co prorządowe media przyjmują z zachwytem, pisząc o "dzielnych śledczych";

<<< PiS znów przymierza się do wypowiedzenia konwencji Stambulskiej przeciwdziałającej przemocy wobec kobiet,

<<< Marta Lempart dostaje roczny zakaz wejścia do Sejmu.

Wszystko to zbiega się z przypadającą na jutro 102. rocznicą wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Jedna z wersji mówi, że odbyło się to tak: "Stanęłyśmy z parasolkami pierwszy raz pod oknami willi Piłsudskiego w Sulejówku w deszczową listopadową noc. Marszałek nie chciał wpuścić zmarzniętych, liczących na rozmowy kobiet, więc te przypominały mu o swojej obecności na zewnątrz, stukając parasolkami w okna. Kilkanaście dni później w dekrecie Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego znalazł się historyczny zapis, że wyborcą jest każdy obywatel bez różnicy płci".

W tym roku to przełomowe wydarzenie Polki będą obchodzić na organizowanych w całym kraju protestach przeciwko przemocy służb państwowych, "w imię matki, córki, siostry".

Kalendarium wydarzeń 20-26 listopada 2020 r.

Piątek, 20 listopada

PiS znów chce wypowiedzieć konwencję stambulską. Ratyfikowana w 2015 r. konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej uwiera PiS od początku. Kiedy był jeszcze w opozycji, straszył, że konwencja nakazuje „ślepe zwalczanie tradycji i kultury”. Gdy doszedł do władzy, w rządzie przystąpiono – już w 2016 r. – do dyskusji o wypowiedzeniu dokumentu.

Na razie tego nie zrobiono, ale w lipcu minister rodziny Marlena Maląg ogłosiła, że trwają przygotowania do wypowiedzenia konwencji. Zastrzegła jednocześnie, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

PiS odrzucił jedyną kandydaturę na nowego rzecznika praw obywatelskich. Sejm po raz drugi odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na rzeczniczkę praw obywatelskich. Mimo że tylko ona została zgłoszona, a poparło ją 1,2 tys. organizacji pozarządowych.

Grudzień będzie gorący. Jak zawsze w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że to koniec tej władzy. PiS odbija się dziś od ściany do ściany i będzie się miotać coraz bardziej. Ale to znaczy również, że będzie robić dużo głupich rzeczy, które spowodują szkody po naszej stronie - mówią w wywiadzie z "Wyborczą" Marta Lempart, Agnieszka Czerederecka i Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Główny inspektor sanitarny podał się do dymisji. Odejścia Pinkasa chciał minister zdrowia. Oficjalny powód dymisji to problemy zdrowotne. Nieoficjalnie wiadomo, że jego odejścia domagał się minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na początku roku Jarosław Pinkas bagatelizował zagrożenie epidemią. Później zapewniał, że kraj jest dobrze przygotowany i nie trzeba robić żadnych dodatkowych zakupów. Potem szybko puściły mu nerwy: - Wielu polityków, którzy posługują się koronawirusem jako elementem gry politycznej, powinno sobie włożyć lód do majtek - radził. I jeszcze: - Nauczmy się sami robić maseczki. Można przeciąć biustonosz na pół...

"Jeśli podpiszesz protokół, nie będziesz musiał się rozbierać". Demonstranci opowiadają o zatrzymaniach po proteście w Warszawie, gdzie policyjni tajniacy użyli pałek teleskopowych. Przedstawiciele działającego przy RPO Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur rozmawiali z sześcioma zatrzymanymi i dwoma adwokatami pomagającymi demonstrantom, przeanalizowali policyjne dokumenty. Z rozmów wynika, że wobec protestujących policja użyła gazu i pałek teleskopowych, a zatrzymani mieli problem z dostępem do prawnika.

 
 
'Jeśli podpiszesz protokół, nie będziesz musiał się rozbierać'. Demonstranci opowiadają o zatrzymaniach >>
 
 

Sobota, 21 listopada

Policyjne związki nie chcą, aby funkcjonariusze mieli na mundurach nazwiska. Aby skończyć z anonimowością policjantów, klub Lewicy złożył do Sejmu projekt zakładający zmianę ustawy o policji i wprowadzenie obowiązku noszenia w czasie służby na mundurze nazwiska policjanta.
Obecne przepisy zakładają, że pierwszą literę imienia oraz nazwisko umieszcza się obowiązkowo na mundurze z wyjątkiem trzech przypadków: gdy policjanci występują w pododdziale zwartym, kompanii reprezentacyjnej Policji i kompanii honorowej policji.

Posłowie Lewicy chcieliby te wyjątki znieść, zwłaszcza w sytuacji, gdy policjanci interweniują w przypadku demonstracji. Przeciwko imiennikom w każdej sytuacji są jednak policyjne związki zawodowe. Chcą, aby imienniki zastąpiły numery służbowe. Mają poparcie posłów PiS.

Rząd zapowiada ferie w domu i zamknięte wyciągi. Branża spanikowana. Premier Mateusz Morawiecki nie tylko zapowiedział ferie zimowe dla całej Polski w jednym terminie, ale też nie radzi planować w tym czasie wyjazdu na urlop. Przedsiębiorcy z górskich kurortów są przerażeni.

Niedziela, 22 listopada

Policja bije i gazuje, Ziobro grozi. Użycie przeciw demonstrantom cywilnych antyterrorystów z pałkami teleskopowymi wstrząsnęło nawet środowiskiem policyjnym. A Zbigniew Ziobro grozi ludziom, którzy ujawnili nazwiska i adresy funkcjonariuszy.

Poniedziałek, 23 listopada

Po zakopiańskim proteście Strajku Kobiet policja ściga dziennikarkę "Wyborczej" Andżelikę Pitoń. Policja twierdzi, że doszło do znieważenia policjanta. - To przykład zastraszania dziennikarzy przez władze - ocenia mec. Piotr Rogowski, prawnik Agory.

Narodowy szpital widmo. "18 mln zł zysku miesięcznie za puste łóżka i niewykorzystane respiratory". Szpital Narodowy powstawał z wielką propagandową pompą. Premier Mateusz Morawiecki w świetle kamer pokazywał się tu kilka razy. Na stronie kancelarii premiera lista sukcesów: ułożono 45 km przewodów elektrycznych i 5 km rur miedzianych do tlenu, ustawiono 300 łóżek, w tym 45 stanowisk intensywnej terapii.

Pracujący tam lekarz w rozmowie z "Polityką" powiedział: "Przyjechałem walczyć z pandemią, a mieszkam w pięciogwiazdkowym hotelu i siedzę w pustym szpitalu. Chcę o tym opowiedzieć, bo mi wstyd, że w tym uczestniczę."

Sędzia Igor Tuleya zawieszony, procesy od nowa. Sprawcy groźnych przestępstw mogą uniknąć kary. Odsunięcie od orzekania sędziego przez Izbę Dyscyplinarną oznacza, że od początku będą musiały zacząć się prowadzone przez niego sprawy, w tym te dotyczące drastycznych zabójstw i zorganizowanych grup przestępczych. Wśród nich jest proces Janusza G., ps. "Graf", jednego z najgroźniejszych polskich gangsterów.

Komendant policji pod domem Giertycha. Żona mecenasa: Funkcjonariusze nękają nasze dzieci. O dziwnej akcji pod swoim domem poinformowała na Twitterze żona prawnika Barbara Giertych: "Dzisiaj nieoznakowany samochód śledził spod domu moją córkę Marysię. Gdy stanęła na parkingu, zablokował jej wyjazd. Dwóch policjantów zażądało jej dowodu i podjęli próbę przesłuchania bez żadnego trybu".

 
 
Komendant policji pod domem Giertycha. Żona mecenasa: Funkcjonariusze nękają nasze dzieci >>
 
 

Wtorek, 24 listopada

Polska nie leczy. Miliony porad lekarskich mniej, dużo więcej zgonów. Miliony porad mniej, zarówno u lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów, setki tysięcy mniej hospitalizacji - w dobie epidemii opieka zdrowotna w Polsce kompletnie się załamała.

Prokuratura ściga reporterkę "Wyborczej". Prokuratura chciała, by Katarzyna Włodkowska ujawniła informatorów w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza, którzy podważali wersję śledczych. Gdy odmówiła, ukarała ją grzywną.

Wiceminister obrony chce nagany dla posłanki Scheuring-Wielgus. Wiceszef Porozumienia Marcin Ociepa chce ukarania posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus za ujawnienie przez nią danych osobowych policjanta. Posłanka twierdzi, że zrobiła to, bo policjant chwilę wcześniej uderzył i wywrócił jedną z protestujących.

Krzysztof Balcer, szef policyjnych związkowców z województwa łódzkiego: - Policja wizerunkowo jest na tym dnie, na którym była 30 lat temu. Myśmy na wizerunek pracowali przez całą historię wolnej Polski. Naprawdę nam zależało. Osiągnęliśmy sukces. Przez ostatnie tygodnie to wszystko zostało zniszczone.

Środa, 25 listopada

Ziobro o wecie Polski: "W negocjacjach nie można być miękiszonem". W połowie listopada Polska i Węgry wstępnie zablokowały budżet UE i Fundusz Odbudowy. Podczas posiedzenia ambasadorów 27 krajów Unii w Brukseli stwierdzono większość potrzebną dla rozporządzenia „pieniądze za praworządność”, lecz Polska i Węgry zgłosiły blokadę jednomyślności wymaganej do zatwierdzenia budżetu UE na lata 2021-27 oraz dla przepisów niezbędnych m.in. dla koronakryzysowego Funduszu Odbudowy.
Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry "nie jest dla nikogo zaskoczeniem w Polsce, że istnieje taki mechanizm jak weto". - Polska nie jest gorsza od innych. I nie musimy się prosić np. Berlina na użycie weta, jeśli nasze interesy są też narażone - stwierdził.

Wicepremier ds. nieznanych. Opozycja pyta, czym właściwie zajmuje się Jarosław Kaczyński i składa wniosek o odwołanie wicepremiera. Waldemar Andzel, wiceszef klubu PiS, który na posiedzeniach Sejmu blokuje ciałem dostęp posłów opozycji do wicepremiera, ocenia, że wotum nieufności to kompromitacja KO i Lewicy. Wniosek jest bezzasadny, gdyż wicepremier nie kieruje bezpośrednio działaniami służb, nie nadzoruje policji, nadzoruje cały pion bezpieczeństwa – powiedział dziennikarzom.

 
 
Wicepremier ds. nieznanych. Opozycja pyta, czym właściwie zajmuje się Jarosław Kaczyński >>
 
 

Czwartek, 26 listopada

Poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące brutalnej akcji cywilnych policjantów przeciwko strajkowi kobiet 18 listopada. Według naszych informatorów miał to być pokaz siły na zamówienie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa oczekiwał od policji „bardziej stanowczych działań”.

Wszystko zaczęło się 30 października. Tego dnia opozycja uliczna, przede wszystkim Ogólnopolski Strajk Kobiet, zapowiedziała, że zorganizuje pod domem Kaczyńskiego happening z okazji przypadającej następnego dnia nocy „Dziadów”. Ochraniająca prezesa firma ochroniarska Grom Group potraktowała sprawę bardzo poważnie i połączyła ją z anonimowymi groźbami zamachu, które Kaczyński regularnie dostaje. Prezes miał zostać ubrany w kamizelkę kuloodporną i wywieziony do ośrodka szkoleniowego w Czerwonym Borze k. Łomży.

Jest śledztwo przeciwko działaczkom Strajku Kobiet, w tym Marcie Lempart. Postępowanie prowadzi od 19 listopada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postępowanie ma dotyczyć wydarzeń w całym kraju z 19, 23, 26, 28, 29 oraz 30 października tego roku i skupiać się na trzech wątkach. - Cały czas jesteśmy pytane o zaproszenia do rozmów z rządem. Oto dowód na to, jak rząd zamierza z nami rozmawiać - komentuje Lempart.

"Wrzucili mnie do suki jak worek ziemniaków". Brutalne zatrzymanie przez policję uczestniczki Strajku Kobiet. Uczestniczka Strajku Kobiet w Krakowie została wylegitymowana, a następnie zatrzymana i przewieziona na komisariat przy ul. Szerokiej. - Policjanci powalili mnie na ziemię i szarpiąc za włosy, zaciągnęli do radiowozu. Płakałam z bólu, a oni się śmiali. Powtarzali kłamstwa, że kopnęłam któregoś z nich - relacjonuje dziewczyna.

Rada Konsultacyjna chce dymisji Czarnka, podwyżek w szpitalach, zachęca do apostazji. Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet mówi, co i jak trzeba szybko zmienić w Polsce. Zapowiada pomoc dla lekarzy i sędziów, którzy odmówią wykonania wyroku TK w sprawie aborcji.

Znów miliardy dla TVP Jacka Kurskiego. Tym razem wprost z budżetu. Blisko 2 mld zł dostaną w przyszłym roku media publiczne. Znowu. Tym razem PiS zapisał to wprost w budżecie na 2021 r., a nie w osobnej ustawie. By prezydent nie blokował Jackowi Kurskiemu tych pieniędzy.

Marta Lempart z zakazem wejścia do Sejmu za "uczestniczenie w wyłamaniu bramy". Aktywistka dementuje oskarżenia. O tym, że nie może wejść do Sejmu, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart dowiedziała się we wtorek po południu, kiedy razem z senatorem Koalicji Obywatelskiej Bogdanem Klichem chciała wejść na posiedzenie komisji senackiej spraw zagranicznych i Unii Europejskiej, której przewodniczy Klich.

***

Czekamy na wasze uwagi, czego zabrakło, co powinniśmy dodać. Piszcie: listy@wyborcza.pl.

 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka